16.7 C
Ohrid
вторник, септември 28, 2021
Почетна Македонија Заев денеска во Берлин ќе добие Наградата за човекови права

Заев денеска во Берлин ќе добие Наградата за човекови права

Translate (Eng):[gtranslate]

Премиерот Зоран Заев денеска патува за Германија, каде во Берлин ќе му биде врачена Наградата за човекови права за 2020 година од страна на Фондацијата „Фридрих Еберт” (ФЕС).

Церемонијата која ќе ја отвори министерот за надворешни работи на СР Германија – Михаел Рот ќе заапочне во 15:45 часот и ќе може да се следи во живо преку каналите на социјални медиуми на премиерот Заев, информира Владата.

Покрај ова премиерот Заев, придружуван од министерот за надворешни работи – Бујар Османи, ќе има и работни средби со министерот за надворешни работи на СР Германија – Михаел Рот, со ко-претседателот на Социјал-демократската партија на Германија Норберт Валтер – Борјанс и со пратенците Нилс Шмид од СПД и Јурген Харт од ЦДУ/ЦСУ.

РЕКЛАМА
- Реклами -