7.9 C
Ohrid
четврток, септември 23, 2021
Почетна Македонија Едно лечиме од друго ќе страдаме: Во Македонија за 17 дена издадени...

Едно лечиме од друго ќе страдаме: Во Македонија за 17 дена издадени се над 60.000 рецепти за сумамед и панцеф.

Translate (Eng):[gtranslate]

Рекордни 60.000 пакувања антибиотици азитромицин од 500мг и 13000 цефиксим
(кај нас познати како „Сумамед“ и „Панцеф“) биле издадени за само 17 дена, говорат податоците на Фондот за здравствено осигурување, а кои ги доби  д-р Никола Пановски.

Министерството за здравство, а по поводЕвропскиот ден за рационална примена
на антибиотици и Светската недела за контрола на антимикробната резистенција.

РЕКЛАМА
- Реклами -