27.9 C
Ohrid
петок, јуни 25, 2021
Почетна Македонија За да се заштеди греењето и да се спречи ширењето на вирусот...

За да се заштеди греењето и да се спречи ширењето на вирусот наставниците ќе може да предаваат од дома.

Translate (Eng):[gtranslate]

Наставниците во договор со директорите на училиштата да одлучуваат дали онлајн часовите ќе ги предаваат од училница или од дома, пресече Министерството за образование. Целта е да се заштеди на греење на училишните објекти кога е неопходно, но и да се спречи ширењето на коронавирусот. Но, од наставниците се бара изјава со која потврдуваат дека ги поседуваат сите услови за да предаваат од дома.

-Министерката Царовска на состанок со директорите на училиштата информираше за можноста работата на наставниците да биде организирана од дома со претходна согласност од самите директори. Во оваа насока, направени се и измени на Планот за организација на учебната 2020/2021 година кој е објавен на сајтот на МОН и споделен со училиштата. Оваа информација во меѓувреме е неколку пати и јавно споделена, појаснуваат од МОН.
Сител

РЕКЛАМА
- Реклами -