13.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 14, 2021
Почетна Македонија Кај затвореник во струшкиот затвор полицијата пронајде 250 грама марихуана

Кај затвореник во струшкиот затвор полицијата пронајде 250 грама марихуана

Translate (Eng):[gtranslate]

На 16.11.2020 во рамки на засилените мерки и активности на Министерството за внатрешни работи од страна на Одделот за Криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога оружје и опасни материи, во координација со СВР Охрид, ОВР Струга и затворската полиција од Казнено поправната установа Теферич Струга, била извршена контрола и претрес над затворските ќелии со цел обезбедување на материјални докази и заплена на наркотична дрога, при што околу 19:00 часот во КПУ Затвор Струга кај затвореникот Ѓ. П. пронајдена е околу 250 грама марихуанa, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.

– Известен е јавен обвинител од ОЈО Струга со цел понатамошно постапување за кривично правниот настан и против осуденото лице кај кое беше пронајдена наркотичната дрога ќе биде поднесена кривична пријава, истакна Димоски.

РЕКЛАМА
- Реклами -