17.1 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаВучиќ: Патријархот Иринеј е интубиран, се наоѓа во тешка состојба

Вучиќ: Патријархот Иринеј е интубиран, се наоѓа во тешка состојба

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека патријархот на Српската православна црква Иринеј е „во тешка здравствена состојба, но дека, фала му на Бога, е жив“.

Вучиќ вечерва изјави дека патријархот Иринеј се наоѓа во тешка состојба.

По полициската вежба „Обрач 2020“, Вучиќ, запрашан за здравствената состојба на патријархот, кажа дека патријархот се наоѓа во „не лесна состојба“

– Фала му на Бога, жив е. Тој беше во подобра состојба пред три часа. Сега таа ситуација е тешка. Пред 55 минути тој беше интубиран – кажа Вучиќ и додаде дека лекарите се борат за животот на патријархот.

Според Горан Стевановиќ, директор на Инфективната клиника, патријархот е во црвената зона.

– Тие се обидуваат да му направат дренажа на белите дробови, додека патријархот е интубиран, бидејќи тоа не било можно порано. Лекарите го вртеле од левата на десна страна – објасни Вучиќ.

Српскиот претседател додаде дека е тешко да се предвиди било што, освен сите да се молат на Бога.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...