23.9 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија Тетовчанка била тепана од сопругот, а полицијата не сакала да интервенира зошто...

Тетовчанка била тепана од сопругот, а полицијата не сакала да интервенира зошто бил позитивен на Ковид-19.

Translate (Eng):[gtranslate]

Тетовската полиција завчеравечер околу 22 часот не влегла да интервенира во семејна куќа во градот по пријава за тешко семејно насилство од жена, додека ја тегнел и тепал сопругот пред двете малолетни деца. Не влегла, затоа што насилникот бил позитивен на коронавирус и со развиени симптоми, а полицајците немале заштитна опрема.

Полицијата ѝ се јавувала на жената во опасност по телефон, да слушаат дежурните што се случува „во живо“ во куќата, додека насилникот ја малтретирал сопругата пред децата.

Последниот напад бил синоќа, но жената подолго време била држена во страв од насилниот сопруг, била тепана, силувана, демнета и оставана без приходи.

РЕКЛАМА

„Насилствата врз жртвата Н.Н. се неколку пати пријавувани во полиција. Насилникот, во последната недела развил симптоми на вирусот ковид-19 и е позитивен. Насилството се повторува, заедно со синоќешната најнова пријава во полиција. Одговорот од надлежната полициска станица бил: ‘Не можеме да преземеме интервенција во конкретниот случај, бидејќи сторителот е позитивен на ковид-19’ “, вели Весна Дишлијовска од Македонското здружение на млади правници. Пишува СДК.МК

Заразениот насилник утрово заминал во едно од тетовските села, во самоизолација, а Македонското здружение на млади правници, каде жртвата го пријавила случајот, веќе ѝ испратило адвокат да ја придружува во постапката пред органите на прогонот. Здружението поднело барање и за бесплатна правна помош за да ја застапува пред суд за изрекување привремени мерки против сопругот за заштита од семејно насилство.

СДК.МК

- Реклами -