Речиси еден милион луѓе примиле експериментална вакцина против коронавирус во Кина

Речиси еден милион луѓе ја примиле експерименталната вакцина против коронавирус развиена од кинескиот фармацевтски гигант Синофарм, пишува Си-Ен-Ен.

Ова е дел од програмата за итни случаи одобрена од Пекинг и досега не се пријавени сериозни негативни ефекти.

Вакцината ја примија кинески градежни работници, дипломати и студенти.

Самата компанија развива две различни вакцини и не е јасно која вакцина е употребена.

извор: Makfax

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here