11.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Речиси еден милион луѓе примиле експериментална вакцина против коронавирус во Кина

Речиси еден милион луѓе примиле експериментална вакцина против коронавирус во Кина

Translate (Eng):[gtranslate]

Речиси еден милион луѓе ја примиле експерименталната вакцина против коронавирус развиена од кинескиот фармацевтски гигант Синофарм, пишува Си-Ен-Ен.

Ова е дел од програмата за итни случаи одобрена од Пекинг и досега не се пријавени сериозни негативни ефекти.

Вакцината ја примија кинески градежни работници, дипломати и студенти.

РЕКЛАМА

Самата компанија развива две различни вакцини и не е јасно која вакцина е употребена.

извор: Makfax

- Реклами -