28.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Свет Телото на српскиот патријарх Иринеј изложено во ковчег со стакло

Телото на српскиот патријарх Иринеј изложено во ковчег со стакло

Translate (Eng):[gtranslate]

Во Соборната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на патријархот Иринеј, околу 9 часот започна погребната литургија.

Ковчегот се наоѓа во средината на храмот и е целосно затворен, а во горниот дел е покриен со стакло.

Литургијата ја служи митрополитот дабробосански Хризостом, со сослужение на епископот шумадиски Јован, крушевачкиот Давид и нишкиот Артемије.

РЕКЛАМА

Верниците можеа да му оддадат почит на патријархот.

По литургијата, телото на покојниот патријарх Иринеј ќе биде пренесено во Храмот „Свети Сава“ во Врачар.

Патријархот ќе биде погребан утре во криптата на храмот „Свети Сава“.

- Реклами -