27.9 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија (ВИДЕО) Таравари: Оние кои го организираа 27-април денеска јавно помагаат на СДСМ,...

(ВИДЕО) Таравари: Оние кои го организираа 27-април денеска јавно помагаат на СДСМ, еве ги нивните имиња

Translate (Eng):[gtranslate]

Градоначалник на Гостивар од Алијанса за Албанците, Арбан Таравари рече дека луѓето кои го организирале 27 април денеска јавно се знае дека тие луѓе помагаат на СДСМ и веќе не се дел од ВМРО-ДПМНЕ.

Таравари во гостување на телевизија 24 вести ги наброја Мијалков, Мукоски, Тодоров како главни организатори на настаните од 27 април.

– Одредени луѓе од ВМРО коишто ние мислевме дека се главните организатори на 27 април, а тоа се Сашо Мијалков, Мукоски, Никола Тодоров и одредени ликови кои за нас беа негативни ликови во ВМРО-ДПМНЕ. Тие поминаа и веќе јавно се знае дека се знае дека ѝ помагаат на СДСМ, рече Таравари на гостувањето.

РЕКЛАМА

Понтаму тој кажа дека Сашо Мијалков веќе е исклучен од ВМРО-ДПМНЕ, а оние кои го организирале „Крвавиот четврток“ денеска јавно се приврзаници на СДСМ. Тој тука го истакна Никола Тодоров и за него кажа дека тој е најголем поддржувач на СДСМ моментално.

– Никола Тодоров го брани СДСМ повеќе од било кој друг, потенцираше Таравари алудирајќи дека некогашните членови на ВМРО-ДПМНЕ денес се поблиски до владејачката гарнитура.

- Реклами -