21.9 C
Ohrid
недела, јуни 20, 2021
Почетна Македонија Ивица Јанев за Фокус: Свесно се заразив со Ковид-19, за да докажам...

Ивица Јанев за Фокус: Свесно се заразив со Ковид-19, за да докажам дека моето спортско тело може да го издржи вирусот !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Во ек на светска пандемија, кога човештвото бара начини да се заштити од корона вирусот, познатиот нутриционист, фитнес и бодибилдинг тренер и балкански шампион во бодибилдинг, Ивица Јанев (34), за „Фокус“ открива дека самиот, свесно се инифицирал со Ковид-19.

Неверојатната приказна за ова искуство, но и причините позади кои се крие оваа одлука која едноставно ве остава во неверување, Јанев кој долг период живеел и работел во Чикаго, САД, и се образувал во областа на нутриционизмот и личниот тренинг на НАСАМ и ИССА, светски познати и признати универзитети, ја сподели со нашите читатели.

Персоналниот фитнес тренер и нутриционист вели дека привремено престојува во Македонија. Тој има долга листа на клиенти со кои работи онлајн и своето знаење го пренесува на луѓе кои се стремат да го променат својот начин на живот, со цел да стекнат здрави навики, вели дека на оваа одлука, свесно да се зарази со вирусот и претходела низа на анализи, а од клучна важност бил неговиот силен имунитет и солидната психо-физичка состојба.

РЕКЛАМА

 

-Моето мото е инвестирај во своето тело, а најважните три работи се вода, воздух и здрава храна. Бидејќи професионално се занимавам со нутриционизам и со персонални тренинзи и зад себе имам стотици успешни трансформации на задоволни клиенти, разбирливо е дека водам здрав живот. Активно се занимавам со спорт од мојата 16-та година, имам јак имунитет, дневно правам по два тренинга, имам јак капацитет на белите дробови, трчам без да се заморам по десет километри дневно, не пијам, не пушам… Од почетокот на пандемијата, се случи над 30 од моите клиенти, со кои работам онлајн, да се инфицираат со вирусот. На почетокот на летото се инфицираа и родителите на мојата сопруга, многу мои пријатели го минаа истиот пат. Како што минува времето, со ова темпо со кое се шири ковидот, јасно ми е дека најверојатно, нема никој да биде одминат, дека кога – тогаш, сите ќе се инфицираме.

Затоа, со цел да го почувствувам тоа на мојата кожа, да го доживеам искуството за кое физички сметав дека сум комплетно подготвен, за да знам што точно се случува кога ќе се инфицираш, и потоа од сопствено искуство да можам да им помогнам и на моите клиенти, свесно се заразив со корона вирус – раскажува шампионот во бодибилдинг.

 

Вели дека во септември му се јавил негов пријател, кој му кажал дека направил ковид тест и резултатот бил позитивен. Пријателот имал покачена температура еден ден, потоа симптомите се повлекле. Ивица му рекол дека ќе отиде кај него, и покрај тоа што е инифициран и во изолација.

-Пријателот ме праша како не се плашам, му одговорив дека доволно си го познавам своето тело и немам причина за страв. Отидов кај него, имавме тренинг кој траеше околу два часа, во затворена просторија, дури и пиев вода од неговото шише. Свесно го направив тоа, потоа се вратив дома, веднаш до станот во кој живееме имаме помошни простории, односно уште еден стан, се изолирав таму, бидејќи не сакав никого да изложам на ризик. Беше вторник кога се случи тоа, потоа си продолжив со секојдневните активности, со работата онлајн, со редовните тренинзи во домашни услови.

По четири дена, се јави првиот симптом. Бев омалаксан, го имав она чувство како пред настинување. Веќе наредниот ден, ми се јави покачена температура, над 39 степени, немав главоболка, јадев, го имав чувството за вкус, додека го изгубив чувството за мирис.

Имав поткашлување кое доаѓаше од грло, пиев парацетемол, фервекс, еден килограм лимони дневно, многу течности, витамини, зеленчук…

Третиот ден од појавата на првите симптоми правев кардио, околу 40 минути на степер, сфатив дека ми оди потешко, со речиси за половина намален капацитет. По пет дена од појавата на симптомите, јас направив кардио со нормален интензитет, малаксаноста беше 90 проценти изгубена, се враќав во нормала – појаснува Јанев.

За повеќе информации кликнете на следниот линк:https://fokus.mk/ivitsa-janev-svesno-se-infitsirav-so-kovid-19-za-da-pokazham-deka-zdraviot-zhivot-e-posilen-od-virusot/?fbclid=IwAR10Pzhmzp-cRbPm8jqnPt2AA2aC8ka74Du3AogeRMuUKG4A6LVgS35mlgQ

Fokus

- Реклами -