18.8 C
Ohrid
недела, јуни 20, 2021
Почетна Македонија Се чисти теренот за модуларен ковид центар со 90 кревети во Битола

Се чисти теренот за модуларен ковид центар со 90 кревети во Битола

Translate (Eng):[gtranslate]

Со цел интервентно да се одговори на потребите за здравствени капацитети и да се овозможи организација на просторот, во рамки на парцелата на Клиничката болница се работи на подготовка за поставување на модуларен ковид центар. Овој проект се реализира од страна на Министерството за здравство и Општина Битола, соопшти Општината.

– Општина Битола максимално е вклучена во реализацијата на проектот за поставување на модуларен ковид центар во дворот на Клиничката болница во Битола. По изготвувањето на планската документација од страна на општинските служби, се вклучи и во расчистување на теренот со учество на механизација на јавните претпријатија и е целосно подготвена за изведба на рамнење на теренот. Целта на ковид центарот ќе биде обезбедување на дополнителни капацитети за прием и тријажа на ковид пациенти и проширување на моменталните капацитети на Клиничката болница во Битола – велат од Општината.

Ќе има 3 модуларни градби, од кои две модуларни градби што содржат интегриран тријажен центар со стационар и една модуларна градба со независен тријажен центар.

РЕКЛАМА

Овие модуларни градби, се монтажно-демонтажни градби со едно ниво (приземје), со приближна површина околу 1.000м2, се поставуваат на бетонска подлога, во рамки на дворно место на јавни здравствени установи, со приближен капацитет на стационар од 90 кревети.

- Реклами -