21.9 C
Ohrid
недела, јуни 20, 2021
Почетна Македонија Заев најавува трипати повисок данок за втора куќа или стан што не...

Заев најавува трипати повисок данок за втора куќа или стан што не се користи.!!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Во интервју за Дојче веле премиерот Зоран Заев најави дека наскоро ќе објави дебата за измени на законот за даноци на имот.

За втор стан, за куќа во која не се живее, или за деловен простор што не се користи, данокот на имот треба да биде поголем за трипати во однос на просторот кој се користи.

– ставаме трипати повисок данок на имот за сите што имаат втор стан, трета куќа, деловен простор,земјоделско земјиште како и државен имот сѐ што не е искористено, пред сѐ од државата – вели Заев.

РЕКЛАМА
- Реклами -