0.9 C
Ohrid
среда, јануари 26, 2022
Почетна Македонија Внуката на Раде Јовчевски – Корчагин: Ова е сликата од убиството на...

Внуката на Раде Јовчевски – Корчагин: Ова е сликата од убиството на мојот дедо од бугарската „Администрација“

Translate (Eng):[gtranslate]

Историјата не се менува- таа е дел од еден народ! А ова е нашата… тажна, болна… ама таа е, наша е и мора да ја чуваме! Да живее Македонија! пишува внуката на Раде Јовчевски-Корчагин на својот фејзбук профил.

Како внука на Раде Јовчевски – Корчагин, се чувствувам крајно револтирана од изјавите на оној што веќе подолг период работи систематски на негирање на постоењето на сe што е поврзано со Македонија и македонската историја, напиша на својот фејсбук профил Кали Јовчевска.

Таа во постот објави и слика од убиството на нејзиниот дедо.

РЕКЛАМА

„Епа, оваа слика е убиството на мојот дедо кој е убиен од Бугарската „администрација”. Така, пријателски, додека е пукано од нивна страна во него, извикуваат: „Еве ти ја слободата”.
Не се борел за Бугарија, туку против фашизмот, против бугарскиот фашизам.
Историјата не се менува- таа е дел од еден народ! А ова е нашата… тажна, болна… ама таа е, наша е и мора да ја чуваме! Да живее Македонија!“, пишува внуката на Раде Јовчевски-Корчагин.