22.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Илија Димовски: Софија свечено да ја врати круната тешка 1.5 кг чисто...

Илија Димовски: Софија свечено да ја врати круната тешка 1.5 кг чисто злато, која бугарската војска ја украде

Translate (Eng):[gtranslate]

Во дух на пријателството и соработката, а како процес на градење пријателство, кое сега е длабоко нарушено, да ја замолиме Софија свечено да ја врати МИТРАТА (круната) на Охридската архиепископија во Охрид…

Митрата (капата, круната,…) на Охридскиот архиепископ се наоѓа во Софија, во Националниот историски музеј…

Земена (украдена) е од Охрид, од црквата Св. Богородица Перивлепта, од страна на бугарската војска во 1916 година, за време на ПСВ.

РЕКЛАМА

Оваа митра е подарок од Венеција за еден од охридските архиепископи. Тежи 1,5 кг чисто злато и на себе има 329 скапоцени камења. Ја носел и последниот (пред укинувањето) архиепископ Арсениј…

П.С. Во Софија има над 80 реликвии, сопственост на Охридската архиепископија…

П.П.С. Архиепископскиот жезол се наоѓа во Зографскиот манастир на Света Гора…

- Реклами -