21.9 C
Ohrid
недела, јуни 20, 2021
Почетна Македонија Шилегов: На децата им одзедовме се, но нема да им го одземеме...

Шилегов: На децата им одзедовме се, но нема да им го одземеме и украсувањето.

Translate (Eng):[gtranslate]

Од вчера започна новогодишното украсување на градот Скопје. И покрај реакциите на граѓаните кои му порачаа на градоначалникот Петре Шилегов парите за украсувањето да ги пренамени за други потреби, сепак, градоначалникот најави дека градот ќе биде украсен, а дека оваа година ќе нема „Винтерленд“ и новогодишниот дочек на плоштадот, објави ТВ21.

И покрај кризата со ковид-19, Шилегов рече дека не се откажува од празнична, новогодишна атмосфера.

Годинава на нашите дечиња им е одземено многу, детството, училишната година, играта со другарчињата, радоста. Сметам дека во оваа тешка година и мрачно време во коешто живееме, не треба на светол момент како што е Нова година да останеме неми. Немаме право да го направиме тоа, немаме право да им ја одземе надежта и радоста на граѓаните и децата – вели градоначалникот Шилегов.

РЕКЛАМА

Новогодишното украсување годинава ќе чини 200.000 евра.

- Реклами -