11.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Заев: „Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик“ признат од целиот свет.

Заев: „Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик“ признат од целиот свет.

Translate (Eng):[gtranslate]

Јас сум Македонец, кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет, напиша вечерва на својот Фејсбук профил, премиерот Зоран Заев.

Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет.
Но, етничката и идентитетска разлика не е единствената меѓу нас.
Поважна и посериозна е разликата во нашите светогледи.
Јас работам на доближување на ставовите околу разликите и знам дека тоа е можно само преку размена на идеи и мислења, а не преку навреди и недолични пораки.
Нашите народи очекуваат исчекор кон пријателство, а не говор на омраза.
Доста беше омраза!“, напиша Заев.

Инаку, бугарскиот министер Красимир Каракачанов по интервјуто на Заев за бугарската агенција БГНЕС изјави: „на Бугаринот секогаш паметот му доаѓа следниот ден, така и со колегата Заев”.

РЕКЛАМА
- Реклами -