27.9 C
Ohrid
петок, јуни 25, 2021
Почетна Македонија Струшкиот доктор Владимир Кочоски ја загуби битката со Ковид-19.

Струшкиот доктор Владимир Кочоски ја загуби битката со Ковид-19.

Translate (Eng):[gtranslate]

Струга денеска загуби врвен доктор, кој успеал да се справи со коронавирусот но не и со последиците од него. 60- годишниот хирург-специјалист д-р Владимир Кочоски две недели се лечел од ковид-19 на скопската Ифективна клиника и по добиениот негативен тест, ден пред неговото пуштање дома, нагло му се влошила состојбата поради нарушените витални органи од опасниот вирус. Итно бил префрлен на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ), но не успеал да се избори со компликациите кои ги предизвикал вирусот.

„Беше истакнат и ценет лекар, кој несебично се жртвуваше во спасувањето на многу човечки животи. Од цела држава доаѓаа пациенти кај него. Оваа е голема загуба за нас, за медицината, за семејството. Постојано бевме во контакт и беше среќен што го победи вирусот, но за жал не успеа да се избори со последиците од него“, велат неговите колеги.

Д-р Кочоски до пред два месеца беше и раководител на Одделението за хирургија во Струшката болница. Зад себе остави две ќерки за кои медицината е исто така животна определба. Сопругата му починала пред три години од карцином на дојка.

РЕКЛАМА

Тој е првата жртва од здравствениот персонал во Струшката болница, од вкупно досега 30-тина заболени медицински лица.

- Реклами -