25.9 C
Ohrid
четврток, јуни 24, 2021
Почетна Македонија Инфо Компас: Прилепчанец кој живее во Швајцарија обезбеди донација од 20 неинвазивни...

Инфо Компас: Прилепчанец кој живее во Швајцарија обезбеди донација од 20 неинвазивни респиратори за прилепската болница вредни 200.000 евра

Translate (Eng):[gtranslate]

Прилепчанецот Дејан Аџиоски, кој веќе подолг период живее во Швајцарија, успеа да обезбеди донација од 20 неинвазивни респиратори за општата болница „Борка Талески“ во Прилеп. Неговиот дедо починал пред неколку дена од Ковид 19 во прилепската болница каде и Аџиоски лично присуствувал и ги увидел проблемите со кои се соочува оваа установа. Кога се вратил во Швајцарија веднаш стапил во контакт со свој пријател кој ги произведува овие респиратори и и тој со еден збор одлучил да дониира 20 од нив за болницата во Прилеп. Претходно кога започнала пандемијата Аџиоски разчно изработил околу 1.000 визири кои исто така ги донирал.

Извор: Инфо Компас, за повеќе детали клик на следниот линк.https://infokompas.com.mk/2020/12/04/%d0%b2%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%b8%d0%bb%d0%b5%d0%bf%d1%87%d0%b0%d0%bd%d0%b5%d1%86-%d0%ba%d0%be%d1%98-%d0%b6%d0%b8%d0%b2%d0%b5%d0%b5-%d0%b2%d0%be-%d1%88%d0%b2%d0%b0%d1%98%d1%86%d0%b0/

РЕКЛАМА
- Реклами -