11.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Филипче предупредува - нема лек за Ковид-19

Филипче предупредува – нема лек за Ковид-19

Translate (Eng):[gtranslate]

Граѓаните во никој случај не смеат да земаат лекарства на своја рака против Ковид 19, без консултација со лекар. Постојат огромен број клинички студии во Светот кои испитуваат лекови, но специфичен и посебен лек за оваа болест нема, вели министерот за здравство Венко Филипче.

Се прави комбинација на постојни терапии за некои други болести и согласно симптомите што ги дава оваа болест. Граѓаните мора да знаат дека има широка лепеза на симптоми, со кои што оваа болест може да се манифестира – изјави Венко Филипче, министер за здравство.

Во однос на лекувањето, Филипче истакна дека постои протокол, но тој не е унифициран, зашто нема еден терк на лекување и кај различни пациенти, болеста се јавува во различни форми.

РЕКЛАМА

Има толку многу различни клинички форми, што секоја бара поинаков пристап, поинакво лекување, поинакво дозирање на истите лекови кои доаѓаат во предвид за давање при соодветна манифестација и во таа смисла тоа е така насекаде во Светот. Затоа е многу важно, сите кои имаат и најмали симптоми, било каков чекор да направат во однос на лекувањето да биде во консултација со лекар- додаде Филипче.
Sitel Tv

- Реклами -