22.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Додека ние мака си мачиме со автопатот Кичево-Охрид- Направен е кружен тек...

Додека ние мака си мачиме со автопатот Кичево-Охрид- Направен е кружен тек на дното од Атланскиот океан. (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

Завршени се градежните работи на првиот подводен кружен тек изграден на дното на Атлантскиот океан. За неколку седмици ќе биде отворен за сообраќај.

Тунелот поврзува два од осумнаесетте Фарски острови и е вистинско архитектонско чудо. За уредба на овој кружен тек е заслужен фарскиот уметник Трондур Патурсон.

Најниската точка на тунелот е 189 метри под морето и ќе ја намали оддалеченоста меѓу двата острови од 55 на 17 км, со што ќе се намали времето за возење од повеќе од еден час на само 16 минути.

РЕКЛАМА
- Реклами -