13.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 14, 2021
Почетна Македонија МВР во содејство со полициски службеници од СВР Скопје го лишија од...

МВР во содејство со полициски службеници од СВР Скопје го лишија од слобода полицискиот службеник М.С

Translate (Eng):[gtranslate]

Кривична пријава за полициски службеник за неколку кривични дела
Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР во содејство со полициски службеници од СВР Скопје го лишија од слобода полицискиот службеник М.С. поради постоење на основано сомнение дека е сторител на кривични дела „фалсификување исправа“ по член 378, „употреба на исправа со невистинита содржина“ по член 380 и „давање лажен исказ“ по член 367 од Кривичниот законик.
Имено, откако набавил возило од странство без да ги подмири давачките за увоз на возилото, прикачил регистерски таблички кои претходно ги одјавил со дадена писмена изјава дека му се украдени и таквото возило подолго време го управувал во сообраќај нерегистрирано. По документирање на случајот до ОЈО Скопје поднесена е кривична пријава против полицискиот службеник и тој е суспендиран и поведена е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност.

РЕКЛАМА
- Реклами -