22.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Заев: „На другите им е лесно, тие се на топло, а ние...

Заев: „На другите им е лесно, тие се на топло, а ние сме на ладното и сакаме да влеземе внатре“, за да се стоплиме !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Премиерот Зоран Заев вечерва во Топ тема на Телма изјави дека Македонија нема намера да се меша во внатрешните работи во Бугарија.

Вели дека не може еден народ на друг народ да му ја наметнува својата историја.

„Не била распарчена Македонија, немало такви работи како што зборуваа дека Заев ја распродава Македонија. Мене ми е драго што стојат солидарно со нас и помалите заедници“, рече Заев.

РЕКЛАМА

Вели дека ако однапред се исцртаат црвените линии, нема да има простор за преговарање и преговорите веднаш ќе завршат.

„На другите им е лесно, тие се на топло, а ние сме на ладното и сакаме да влеземе внатре“, рече Заев.

Мораме да грабаме напред и тоа како Македонци, додаде премиерот.

„Храброта и прагмата во политиката мора да одат заедно, тука е и мудроста, трпението“, вели Заев.

Вели дека со стоењето во место само губиме и така било цели 27 години. Како пример ја спомена Хрватска, која ја престигна Македонија, сега е членка на НАТО и ЕУ.

FacebookTwitterCopy Link

- Реклами -