6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаМакедонијаСледната недела ќе се одлучува дали ќе има рестрикции во работата на...

Следната недела ќе се одлучува дали ќе има рестрикции во работата на угостителите.

Следната недела се очекува одлука дали дополнително ќе се намали работното време на угостителските објекти за Новогодишните празници.

Од Инспекцискиот совет најавија засилени контроли периодов, со цел да се спречи организација на предновогодишни и новогодишни прослави.

 

– Апсолутно дека ќе има засилени контроли, но ќе зависи од тоа како ќе биде решението. Инспекциските служби не учествуваат во процесот на донесување одлуки дали ќе работат, нема да работат, дали ќе има некакви промени во однос на работењето на угостителските објкети. Во зависност од тоа што ќе се одлучи, така и ќе се организираме, рече Магдалена Филиповска Грашкоска, претседател на Инспекцискиот совет.

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се следат огласите за издавање станови, викендици и други објекти во пресрет на новогодишните и божиќни празници, а очекуваат и став од Комисијата за заразни болести..

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...