12.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија САД ја одобрија вакцината на „Фајзер“,вакцинацијата започнува за 24 часа

САД ја одобрија вакцината на „Фајзер“,вакцинацијата започнува за 24 часа

Translate (Eng):[gtranslate]

Здравствените власти на САД, компаниите за транспорт и болниците се подготвени итно да започнат кампања за масовна вакцинација без преседан откако федералните регулатори ја одобрија првата вакцина против Ковид-19 во САД. Претседателот во заминување, Доналд Трамп, кажа дека вакцинацијата ќе започне за помалку од 24 часа, пренесува „Ројтерс“.

„Првата вакцинација ќе се изврши за помалку од 24 часа. Горд сум што можам да кажам дека обезбедивме бесплатна вакцина за сите Американци“, кажа Трамп во видеото објавено на „Твитер“.

Американската Администрација за храна и лекови (ФДА) вчера одобри итна употреба на вакцината развиена од „Фајзер“ со нејзиниот германски партнер „Бионтек“, што покажа 95 процентна ефективност во спречувањето на Ковид-19.

РЕКЛАМА

Велика Британија, Бахреин, Канада, Саудиска Арабија и Мексико веќе ја одобрија вакцината на „Фајзер“, а Советодавниот одбор на САД следната недела треба да разговара за одобрување на вакцината на „Модерна“.

- Реклами -