12.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Ја однесовме мајка ми со една болест, нè тераат да си ја...

Ја однесовме мајка ми со една болест, нè тераат да си ја земеме сега назад со две болести !!

Translate (Eng):[gtranslate]

„Јас татко ми и брат ми бевме на Клиниката за неврохирургија да потпишеме за операција, излезе медицинска сестра и ни кажа дека пацинетот одбива операција. Пацинетот не е доволно свесен за да одбие, затоа ние сме тука да потпишеме за операцијата, а потоа не информираа да си ја земеме пацинетката дома, но ние одбивме. Мајка ми не знае ни како се вика, ни која година е родена, ни каде живее. По наше инсистирање пацинетка остана, после пак ни јавија да потпишеме и таму и правеле тест излегол негативен. Вчера пак ни кажаа да ја земеме затоа што е позитивна на ковид тест. Јас прашав: како може да ја однесеме со една болест, а да ја земеме со две болести? Она беше со два негативни теста, а третиот позитивен. Како да ја земам јас? Значи она е заразена во болница…” – вака изгледа гoлготата низ која пацинетка од Тетово и нејзините најблиски ја преживуваат со денови на Клиниката за неврохирургија и се борат за нејзиниот живот.

Нејзиниот син Жарко Трајковски јавно за Алфа раскажува за лошиот третман, но и дека требало да потпишат отпусна листа во која наводно се согласиле да ја земат дома на домашно лекување мајка им која е во полусвесна состојба.

„Во отпусната листа пишува дека пацинетот одбива за операција. Како може кога семејството односно ние, знаевме дека таа оди на неврохирургија, како ние сме одбиле, а одиме да потпишеме за да се оперира“ – раскажува за Алфа Жарко Трајковски, син на пациентката.

РЕКЛАМА

 

- Реклами -