15.3 C
Ohrid
четврток, јуни 17, 2021
Почетна Македонија Заев ги донира парите од „Хесенската награда за мир“ што ја доби...

Заев ги донира парите од „Хесенската награда за мир“ што ја доби заедно со Ципрас

Translate (Eng):[gtranslate]

Претседателот на Парламент на германската покраина Хесен, Борис Рајн попладнево на специјална церемонија им ја додели „Хесенската наградата за мир“ за 2020 на премиерот Зоран Заев и на поранешниот премиер на Грција, Алексис Ципрас.

Како што соопшти владината Прес-служба, премиерот Зоран Заев својот дел од наградата во висина од 25.000 евра го донира во солидарниот Фонд за помош и поддршка за справување со кризата предизвикана од корона вирусот Ковид-19.

РЕКЛАМА
- Реклами -