7.9 C
Ohrid
четврток, септември 23, 2021
Почетна Македонија Заев: Да не беше Короната до сега платата ќе ја направев над...

Заев: Да не беше Короната до сега платата ќе ја направев над 500 евра !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

На денешната прес-конференција на која даде отчет за сработеното во првите 100 дена, Заев рече дека доколку не се случела ковид кризата, тогаш досега сигурно би се реализирало ветувањето за 500 евра просечна плата.

– Просечната плата со последните мерења беше 458 евра. Застаната е заради Ковид кризата. Досега верувам дека 500-те евра ќе беа достигнати. Нашето ветување е 34.000 денари просечна плата и 20.00 денари минимална плата до крајот на овој владин мандат, а тоа е летото 2024 година. Верувам дека ќе успееме. Секако се надеваме дека на пролет ќе одмине кризата, рече Заев, одговарајќи на новинарски прашања по денешниот отчет за сработеното во првите 100 дена.

РЕКЛАМА
- Реклами -