15.5 C
Ohrid
вторник, мај 17, 2022
Почетна Македонија Заев: За ветото од Бугарија не е виновна владата на Сдсм, но...

Заев: За ветото од Бугарија не е виновна владата на Сдсм, но цврсто сум убеден дека има можност да се договориме.

Translate (Eng):[gtranslate]

Немаме вина за блокадата на евроинтеграцијата од страна на Бугарија, посочи премиерот Заев при обраќањето по повод 100-те дена од владата. Оцени дека влеговме во НАТО, и како Македонци со македонски јазик ќе влеземе и во Европската унија. Решение е можно со почитување на Договорот за добрососедство до двете страни, смета Заев. Главниот предизвик во првите 100 дена била пандемијата и последиците од неа што, според премиерот ќе почнат да се надминуваат од наредната пролет…

Ветото од Бугарија не е наша вина, изјави премирот Заев при обраќањето по повод 100 дена од владата. Цврсто стоиме на ставот дека е можно решение со Бугарија со почитување на Договорот за добрососедство од двете страни, смета Заев додавајќи дека нема друг план освен членството во Европската унија.