13.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија ФК Вардар во 1942-1943 бил бугарски фудбалски шампион !!

ФК Вардар во 1942-1943 бил бугарски фудбалски шампион !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Вицепремиерот и министер за одбрана во Бугарската влада Красимир Каракачанов продолжува и понатаму со праќање на провокации преку бугарските медиуми на сметка на македонската историја, традиција и идентитет.

Во неговото последно интервју дадено за Бугарската национална телевизија (БНТ) истакна дека ФК Вардар Скопје во 1942-1943 година бил шампион во Царството на Бугарија, односно бил бугарски фудбалски шампион.

„Извинете, но таа година, Вардар Скопје е шампион на Царство Бугарија, 43-та или 42-та Вардар Скопје е шампион на Бугарија“ тврди Каракачанов.

РЕКЛАМА

Инаку, фудбалскиот клуб Вардар е формиран на 22 јули во 1947 година по фузијата на две спортски друштва, Македонија и Победа, со цел Скопје да добие спортски колектив кој масовно ќе го промовира и ќе го развива спортот.

Она што го зборуваше Каракачанов во интервјуто всушност се однесуваше на фудбалскиот клуб Македонија, односно за натпреварот со Левски, кој е тема на обработка и на филмот Трето полувреме.
за повеќе детали тука…

сител

- Реклами -