27.9 C
Ohrid
петок, јуни 25, 2021
Почетна Свет Дедо Мраз заразил 118 лица со Ковид-19 во белгиски дом за стари...

Дедо Мраз заразил 118 лица со Ковид-19 во белгиски дом за стари лица

Translate (Eng):[gtranslate]

Дедо Мраз, кој посети дом за стари лица во Белгија, со коронавирус зарази 118 лица.

Според локалните медиуми, син на корисник на дом за стари лица во градот Антверпен, во костум на Дедо Мраз, го посетил домот за да ги развесели корисниците.

Меѓутоа, кратко по посетата, 45 лица кои биле во близок контакт со него, почнале да покажуваат симптоми на инфекција.

РЕКЛАМА

Неколку дена по посетата на Дедо Мраз, вирусот е потврдена кај 98 корисници на домот за стари лица и 20 вработени.

Фотографиите направени за време на посетата покажуваат дека голем број луѓе не носеле заштитни маски.

 

- Реклами -