22 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија Караџовски: Дали некој ќе слави Нова Година во Берово или во Охрид...

Караџовски: Дали некој ќе слави Нова Година во Берово или во Охрид тоа си е негово право, важно е да нема групирање !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

 

Караџовски вели дека состојбата со ковид-19 е стабилизирана, но со широко распространета инфекција насекаде во државата. Затоа, вели, мора да се почитуваат мерките, за оваа моментално подобрена состојба да не се влоши
Патувањата не се лимитирани, ако е одговорно славењето на Нова година тоа може да биде каде било во државата, вели првиот човек на Комисијата за заразни болести Жарко Караџовски, на прашањето дали е во ред тоа што за претстојните празници наголемо се нудат и изнајмуваат викендици и хотели, каде што може да дојде до групирање и ширење на вирусот.

„Зборуваме за фамилијарна прослава каде што едно семејство ќе биде присутно во еден објект, дали ќе се вика Берово, Охрид или каде било, на што не можеме да влијаеме, кој каде ќе ја прослави Новата година, дали во Скопје или во Берово. Патувањата не се лимитирани, прославата на Нова година, доколку е одговорна, може да биде каде било во државата. Доколку е одговорно прославувањето и почитувањето на мерките, во домашни услови, со луѓе што ги познавате и луѓе што и досега ги почитувале мерките за заштита. Не е добро да се групираат луѓе и целта на овие мерки е да се избегнат групирања на поголеми групи луѓе. Ние сме свесни за време на новогодишните празници, но и за верските прослави, како домашни слави, дека може да се соберат поголем број луѓе, дури и да се направи мини-свадба каде што луѓе се собираат со позитивна енергија да слават, а тоа може да прерасне во кластер“,

РЕКЛАМА

вели Караџовски.

- Реклами -