16.9 C
Ohrid
четврток, јуни 17, 2021
Почетна Македонија Кафаните од 18 декември се до 21 јануари на полноќ ќе...

Кафаните од 18 декември се до 21 јануари на полноќ ќе работат до 18 часот.

Translate (Eng):[gtranslate]

Премиерот Зоран Заев соопшти дека владата на денешната седница донесе одлука да ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести за дополнителни рестриктивни мерки за празниците.

Тоа значи дека угостителските објекти ќе работат до 18 часот, а не како досега до 21 часот, се забранува организирање на предновогодишни и новогодишни прослави на отворен и во затворен простор, а има и препораки и до верските заедници за прославата на верските празници.

Овие мерки започнуваат од в петок 18 декември и ќе важат до 20 јануари на полноќ.

РЕКЛАМА

Премиерот Заев рече дека тие се свесни дека се работи за непополарни мерки, но дека треба да се избере меѓу задоволството и профитот од една страна и одговорноста и здравјето на граѓаните од друга страна.

- Реклами -