6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаСветПоставен првиот автомат за тестови за Ковид-19.

Поставен првиот автомат за тестови за Ковид-19.

Пред болница во Рига бил поставен автомат за тестови за Ковид-19. Ова е првиот таков автомат во светот и прв од 100 автомати што ќе бидат поставени низ Летонија, пренесува „Ројтерс“.

Автоматот се наоѓа пред универзитетската болница „Полс Страдинс“. Автоматот нуди ПЦР-тестови за брисеви, а техничар подоцна ги собира направените тестови. Резултатите од тестовите се достапни за 24 часа, вели Дидзис Гаварс од лабораторијата „Е. Гулбја“.Со автоматот се елиминира потребата од 2 до 4 медицински работници за правењето на тестовите и се намалува ризикот од зараза, вели Гаварс.

Државата плаќа за тестовите во болницата, но автоматот засега е наменет само за вработените во болницата. Останатите автомати ќе наплаќаат 53 евра за тестирање.

Извор: reuters.com
Насловна фотографија: stradini.lv

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...