26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаШилегов: Градоначалникот Максим Димитриевски е дефиниција за неспосонбност, па со популизам сака...

Шилегов: Градоначалникот Максим Димитриевски е дефиниција за неспосонбност, па со популизам сака да ја покрие неговата неспособност.

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов денеска во дневникот на Сител изјави дека Максим Димитриевски, градоначалникот на Куманово е неспособен и со популизам се обидува да ја покрие неспособноста.

Максим Димитриевски, градоначалникот на Куманово, е против менувањето и отстранувањето на таблите кое се прави во духот на Договорот за добрососедство со Бугарија. Премиерот Зоран Заев неодамна во интервјуто за БГНЕС рече дека веќе се сменети повеќе од 20 табли во Македонија, на кои што пишувало „бугарски фашистички окупатор“.

Неодамна Димитриевски изјави дека во ЕУ треба да влеземе како Македонци и дека соседите треба да сфатат дека од Македонец не бидува ниту Србин, ниту Бугарин, а уште помалку Грк.

faktor

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...