21.9 C
Ohrid
вторник, јули 27, 2021
Почетна Македонија Шилегов: Градоначалникот Максим Димитриевски е дефиниција за неспосонбност, па со популизам сака...

Шилегов: Градоначалникот Максим Димитриевски е дефиниција за неспосонбност, па со популизам сака да ја покрие неговата неспособност.

Translate (Eng):[gtranslate]

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов денеска во дневникот на Сител изјави дека Максим Димитриевски, градоначалникот на Куманово е неспособен и со популизам се обидува да ја покрие неспособноста.

Максим Димитриевски, градоначалникот на Куманово, е против менувањето и отстранувањето на таблите кое се прави во духот на Договорот за добрососедство со Бугарија. Премиерот Зоран Заев неодамна во интервјуто за БГНЕС рече дека веќе се сменети повеќе од 20 табли во Македонија, на кои што пишувало „бугарски фашистички окупатор“.

Неодамна Димитриевски изјави дека во ЕУ треба да влеземе како Македонци и дека соседите треба да сфатат дека од Македонец не бидува ниту Србин, ниту Бугарин, а уште помалку Грк.

РЕКЛАМА

faktor

- Реклами -