16.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Се укинува предметот историја во основно образование. (Видео)

Се укинува предметот историја во основно образование. (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

Реформите во наставната програма за основно образование предвидуваат укинување на предметот историја кој ќе биде дел од предметот општествени науки и ќе се изучува заедно со географија и граѓанско образование.

По оваа најава остри реакции пристигнаа од професори на универзитети кои сметаат дека се работи за скандалозна реформа на МОН. Министерката Царовска тврди дека нема ништо спорно и се работи за најмодерна пракса на интегрирање на предмети.

Со ова се планирало учениците да имаат повеќе време за интеракција со наставниците и помалку предмети.sitel

РЕКЛАМА
- Реклами -