26.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Ни доаѓа Свети Никола- на овој ден никако не треба да правите...

Ни доаѓа Свети Никола- на овој ден никако не треба да правите две работи

Translate (Eng):[gtranslate]

Православните верници на 19 месецов го слават Свети Никола, слава која ја одбележуваат најмногу семејства. На овој ден не се работат никакви домашни работи, не треба да се чисти, усисува, пере…

Свети Никола за животот ги подучувал луѓето, лекувал, им помагал на сиромасите.. Многумина не знаат, но Свети Никола станал заштитеник на морнарите затоа што својот имот го користел за откуп на заробениците.

Постои верување дека на тој ден никој не треба да го потсетувате на долг, ниту додатно да му ја отежнувате положбата затоа што е должник.

РЕКЛАМА

Треба да се носат подароци за оние кои го слават Свети Никола. Меѓутоа и оние кои го слават празникот по некои обичаи на некои места во земјава своите гости не треба да ги пуштат со празни раце, туку мора да им дадат дарови пред да си одат дома.

- Реклами -