31.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија По 30 илјади денари ќе добијат 7600 вработени во здравствените установи кои...

По 30 илјади денари ќе добијат 7600 вработени во здравствените установи кои работат со ковид пациенти.

Translate (Eng):[gtranslate]

7.600 вработени во јавното здравство кои работат со ковид пациенти ќе добијат еднократна награда од 30 илјади денари, истакна денеска министерот за здравство д-р Венко Филипче, при посетата на Клиничката болница во Штип.

„Инвестираме во инфраструктура, медицинска опрема, во здравствените работници со зголемувањето на платите. По имплементирањето на таа политика, сега за новогодишните празници сите вработени во јавно-здравствените установи кои работат со ковид пациенти, а тоа се лекари, медицински сестри, помошно-технички персонал, болничарите, транспортерите, техничките лица кои работат во тие одделенија каде се лекуваат пациенти со ковид-19, ќе добијат еднократна награда. Станува збор за 7.600 вработени во јавното здравство кои ќе добијат по 30 илјади денари“, потенцираше Филипче.

РЕКЛАМА
- Реклами -