17.9 C
Ohrid
понеделник, септември 27, 2021
Почетна Македонија 33 годишниот пациент кој почина од Ковид-19, имал прекумерна тежина.

33 годишниот пациент кој почина од Ковид-19, имал прекумерна тежина.

Translate (Eng):[gtranslate]

33-годишниот пациент кој како последица на компликации од КОВИД-19 почина во ГОБ „8 Септември“, имал прекумерна тежина, а болеста му предизвикала тешка пневмонија, изјавиле за Сител од Министерството за здравство.

Toj бил хоспитализиран на почетокот на месецот, а во болница се лекувал две недели. Од самиот прием бил со ниска сатурација и цело време на неинванзивна механичка вентилација.

Покрај сета друга терапија, пациентот примил и конвалесцентна плазма и озон, но и покрај сите напори на лекарите да му го спасат животот, тој вчеравечер починал, вели Министерството за здравсто за состојбата на 33-годишниот пациент кој е еден од починатите 29 лица во едно деноноќи

РЕКЛАМА
- Реклами -