-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонијаГазди побрзајте, имате уште само 11 денови да префрлите К-15 !!!

Газди побрзајте, имате уште само 11 денови да префрлите К-15 !!!

За исплата на регресот за годишен одмор или познат како К-15 остана уште малку време. Роковите течат. Оваа обврска мора да се подмири до крајот на декември.

Регресот за годишен одмор е законски обврска за работодавците од приватниот сектор и се исплатува еднаш во текот на една календарска година. Право на овој надоместок имаат вработените во приватниот сектор кои работеле кај истиот работодавач најмалку шест месеци во текот на годината.

Минималниот износ треба да изнесува најмалку 40 проценти од висината на просечната нето плата, а максималниот до 40 проценти од висината на просечната бруто плата. Износот на К-15 за 2020 година треба да се движи од 10.956 до 16.349 денари.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...