25 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Заев: Acquis ќе биде преведено на македонски јазик, е тоа е таа...

Заев: Acquis ќе биде преведено на македонски јазик, е тоа е таа европска вредност. (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

Премиерот Зоран Заев од Прилеп порача дека очекува во преговарачката рамка за Северна Македонија да пишува: Acquis ќе биде преведено на македонски јазик.

-Како што ние ги штитиме европските идентитети и јазици, така очекуваме ЕУ вклучително и Бугарија, да ги штитат македонскиот идентитет и јазик. Тоа е европска вредност.

РЕКЛАМА
- Реклами -