22.3 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Acquis ќе биде преведено на македонски јазик, е тоа е таа...

Заев: Acquis ќе биде преведено на македонски јазик, е тоа е таа европска вредност. (Видео)

Премиерот Зоран Заев од Прилеп порача дека очекува во преговарачката рамка за Северна Македонија да пишува: Acquis ќе биде преведено на македонски јазик.

-Како што ние ги штитиме европските идентитети и јазици, така очекуваме ЕУ вклучително и Бугарија, да ги штитат македонскиот идентитет и јазик. Тоа е европска вредност.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...