30.9 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Македонците со бугарски пасош нова пречка во разговорите со Софија

Македонците со бугарски пасош нова пречка во разговорите со Софија

Translate (Eng):[gtranslate]

Македонците со бугарски пасош стануваат дел од разговорите што во наредниот период треба да ги водат Скопје и Софија, најавува бугарското Министерство за надворешни работи. Во писмен одговор до бугарскиот весник Труд од ресорот на Екатерина Захариева велат дека позициите на Бугарија во однос на Македонија не можат да се променат ни во наредните 6 месеци особено имајќи ги предвид македонските граѓани кои имаат и бугарско државјанство.

“Би било неразумно да очекуваме дека бугарската позиција ќе се промени. Оваа позиција е предмет на натпартиски консензус и 84 отсто јавна поддршка. Да не заборавиме колку бугарски граѓани се наследници на бегалци од Вардарска Македонија. Според Министерството за правда, 88.450 граѓани на Република Северна Македонија, исто така, имаат бугарско државјанство. Ниту една бугарска влада не може да ги предаде овие луѓе“, посочуваат од бугарското МНР.

Овој став на Софија предизвика бурни реакции дома. Поранешниот пратеник Илија Димовски посочува на Договорот со Бугарија во кој сме прифатиле Софија да се грижи за сите свои граѓани, но нагласува дека Македонците со бугарски пасош пред се’ се македонски државјани.

РЕКЛАМА

ПРОМОВИРАНОMgid

- Реклами -