Судот одлучи: Американецот Рој Чарлс Валер осуден на 897 години затвор.

Американецот Рој Чарлс Валер (60), сериски силувач кој цели 15 години тероризираше жени во Северна Калифорнија, остатокот од својот живот ќе го мине зад решетки, откако е осуден на 897 години затвор.

Валер во периодот од 1991 до 2006 година нападнал голем број жени во Калифорнија, упаѓајќи им во домовите, каде потоа ги силувал, јави Си-Ен-Ен.

Неколку од своите жртви тој прво ги киднапирал и насила ги носел до банкомат за да ги ограби. Валер бил идентификуван според траги од ДНК, а некои од неговите жртви сега имаат повеќе од 80 години.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here