15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Р0 факторот на трансмисија на вирусот се намалува.

Филипче: Р0 факторот на трансмисија на вирусот се намалува.

Неделните пресеци укажуваат на тоа дека Р0 факторот на трансмисија на вирусот се намалува, но внимателни сме затоа што се можни изненадувања, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче во обраќањето на Tематскиот форум „Справување со кризата со (не)доволни ресурси“, организиран од Македонскиот центар за меѓународна соработка и Цивика мобилитас.

Според него, неблагодарно е да се каже дали ова ќе биде тренд или ќе продолжи да се шири.

– Доколку продолжи вака како што е изминативе неколку недели – да, ќе биде тренд, но внимателни сме затоа што се можни изненадувања, затоа што очигледно овој вирус не го прати моделот на вируси од истата група на вируси во кои се јавува. Имавме еден тренд на стабилизација прво, па сега и намалување и внимателни сме, пратиме како ќе биде овој период пред нас, рече Филипче.

Тој потенцира дека не може да има еден идентичен проткол за лекување од оваа болест.

– Секој пациент треба да биде воден од самиот матичен лекар. Мора да се направи проценка врз основа на клиничката состојба на пациентиот, затоа што видовме многу сценарија за оваа болест што уште еднаш не враќаат на заклучокот дека имаме работа со непознат вирус, рече Филипче.

Во однос на тестирањето, според Филипче, брзите тестови кои се на располагање малку ја променија сликата и најави дека ќе биде дистрибуирано дополнително количество тестови.

– Имаме некои најави дека има некои специфични лекови, тоа се оние специфични моноклонални антитела кои директно помагаат за оваа болест. Ни се понуди и аплициравме, ЕУ ни понуди да бидеме дел од заедничката набавка тогаш кога ќе биде на располагање. Така да влеговме во тој систем, доколку тој лек се потврди за да биде конкретно наменет, заклучи Филипче.

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов во своето обраќање на форумот посочи дека Главниот штаб работи според акциски план чија основна надлежност е борбата против Ковид-19, намалување на ширењето на заразата и бројот на болни, за да се намали притисокот врз здравството во нашата држава.

Тој посочи дека едно од основните цели во овој акциски план е и подигање на јавната свест и совест на населението за почитување и примена на мерките и препораките за лична заштита.

Според него, невладиниот сектор има голема улога во јакнење на јавната свест, а очекува во иднина и да биде уште поголема.

Ангелов истакна дека на седниците на главниот штаб и главниот кооординативен кризен штаб доаѓаат до заклучок дека одредени мерки мора да останат на ниво на препораки, бидјеќи доколку бидат воведени забрани, тие би се коселе со одредени слободи и права на граѓанинот кои се предвидени во Устанот, како што беше на пример забрана за собирање на повеќе од четири лица.

– Веднаш потоа би укажал дека како Главен штаб во акцискиот план е предвидено и зајакнување на надзорот и контролата за почитувањето на мерките, но и препораките и ова спаѓа и во делот на Министерството за внатрешни работи и во делот на некои инспекции како што е државната пазарна инспекција, додаде Ангелов.

Тој појасни дека работат и на вклучување на сили од страна на Армијата.

– Знаете дека со наредба на врховниот командат поради прогласената кризна состојба, дадена е наредба за помагање од Армијата и би го укажал првиот сегмент, а тоа е помагање на секторот здравство, односно на јавното здравство во кое се вклучени 15 армиски доктори, односно 15 доктори од Министерството за одбрана, 22 сестри и пет возачи со пет возила кои се вклучени во Итната медициска помош, додаде тој.

Ангелов додаде дека Армијата ја има улога за поддршка на полицијата во обезбедеување на ковид-центрите.

Како што информира тој, во Скопје се ангажирани осум припадници на полицијата и 22 припадници во Армијата или вкупно 30. На ниво на држава има 19 полицајци и 33 припадници на Армијата или вкупно 52.

– Денес во овој момент околу 80-тина припадници на полицјата и армијата работат на обезбедување на ковид-центрите, но и на други здравствени установи кои се побарани од министертвото за здравство, посочи Ангелов.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...