Горан Стојаноски: Инспектор Томе не е измислен лик, имав таква средба со корумпиран инспектор па од таму ми дојде идејата!!!

Еден од најинтересните ликoови во серијата „Преспав“ е актерот Горан Стојановски од Охрид, кој го глуми инспекторот Томе. Горан му беше гостин на Жаре во шоуто „Еден на Еден“ и зборуваше на многу теми.

Една од нив е какви се вистинските корумпирани инспектори кои наликуваат на карактерот кој тој го глуми, Томе.

Горан Стојановски еден период беше директор на охридскиот театар и тогаш се соочил со таков лик.

„Ми дојде еден ден и ми рече да се исчисти шутот зад театарот и тоа го направивме. Утредента дојде и рече: Она белото да се исчисти од шутот.

Тогаш сфатив колку е саат и му реков: Пријателе, а една чорба да јадеме? Уште не реков ч тој прифати“, рече инспектор Томе.

Горан Стојановски е познат и како Јеротије од претсавата „Сомнително лице’“, улога на која е многу горд и е еден од најдобрите напи актери.

Публиката со нетрпение очекува да почнат новите доживувања во пансионот „Преспав“.

 

Фото: Јутјуб Принтскрин и официјален Фејсбук профил на „Преспав“

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here