13.9 C
Ohrid
сабота, декември 2, 2023
ПочетнаМакедонијаБорисов до Филипче: Бугарија со „чисто срце“ ќе донира дел од вакцините...

Борисов до Филипче: Бугарија со „чисто срце“ ќе донира дел од вакцините за Северна Македонија, биез никакви скриени намери

Првите вакцини од Бугарија ќе пристигнат на почетокот на следната година, од „Фајзер“ кон средина на 2021 година.

Бугарија од секоја пратка на вакцините против Ковид-19, кои директно ги купиле од производителите, дел ќе донира и за Северна Македонија. Ова е одлучено на денешната владината седница во Софија, на која учествуваше и македонскиот министер за здравство Венко Филипче. На тој начин вакцините против Ковид-19 наменети за земјите членки на ЕУ, во исто време ќе пристигнат и во Северна Македонија.

-повеќе на темата: Ветувања од сите страни: Кога ќе стигнат вакцините против Ковид-19 на Балканот?

Планот е земјата да набави вакцини преку системот Ковакс, преку земји-членки на ЕУ како Бугарија, Грција и Полска, но и преку директни договори со компаниите производители. Првите вакцини од Бугарија се очекува ќе пристигнат на почетокот на следната година, а од „Фајзер“ кон средина на 2021 година. Засега не се знае прецизно за колкав број на вакцини станува збор.

Пријателски чин

„Бугарија од секоја набавка на вакцини против Ковид-19 ќе одвојува дел за нашата земја, кои ќе ги добиваме како донација“, најави денеска министерот за здравство, Венко Филипче на прес-конференцијата по враќањето од Софија, каде што присуствуваше на седницата на тамошната влада на покана на премиерот Бојко Борисов и на министерот за здравство Костадин Ангелов.

Филипче очекува првите количества вакцини да пристигнат на почетокот на следната година. „Бугарија како членка на ЕУ ја имаше таа привилегија да прави директни преговори со повеќе произведувачи. Благодарение на овој пријателски чин, со оваа донација за кратко ќе го почнеме процесот на вакцинација и ќе го олесниме пристапот до вакцините за да може да вакцинираме 60 до 70 отсто од населението“, изјави Филипче.

Станува збор за гест со чисто срце без задкулисни намери, тврди бугарскиот премиер Бојко Борисов. Тој по средбата порача: „Се надевам дека следната година со Екатерина Захариева и Красимир Каракачанов ќе пронајдеме заедничко решение за интегрирањето на Северна Македонија во ЕУ, како што ја поддржавме и за НАТО.dw.com

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...