20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаВладата ќе го спасува Преспанското и Дојранско езеро со 75 милиони денари.

Владата ќе го спасува Преспанското и Дојранско езеро со 75 милиони денари.

За оваа цел, општина Ресен доби 44 милиони денари, а Дојран 30 милиони
Одлуки за одобрување првични средства за ревитализација на Преспанското и на Дојранското Езеро донесе Владата на денешната седница.

Од буџетот за 2020 година се одобрени средства во износ од 44.000.000 денари на општина Ресен, за решавање на проблемот со состојбата на Преспанското Eзеро. Ваква Одлука за одобрување на средства во висина од 30.000.000 денари од буџетот за 2020 година Владата донесе и за општина Дојран за решавање на проблемот со состојбата на Дојранското Eзеро.

На оваа седница, Владата ја разгледа и усвои Информацијата со анализа и акцискиот план за Преспанското Езеро, подготвена од експертската работна група.

Во неделата, при посетата на Преспанскиот регион, премиерот Зоран Заев најави првични 80 милиони денари за езерото, посочувајќи дека проектот за негова ревитализација ќе се реализира во три фази.д

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО

Бебе во тешка состојба донесено во прилепската болница – починало на пат кон Скопје

На 22.06.2024 во 16.20 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека во болницата во Прилеп во тешка здравствена состојба, од неговта мајка Ф.Ј.(34)...