Заев јавно му се заблагодари на Борисов за вакцините

Македонскиот премиер објави на фејсбук дека се заблагодарил за исклучителниот чин на пријателство кон македонскиот народ и кон сите граѓани на С Македонија
Македонскиот премиер Зоран Заев изразил лична благодарност до бугарскиот колега Бојко Борисов за тоа што Бугарија ќе ни донира дел од вакцините против ковид-19.

Заев објави на фејсбук дека се заблагодарл за солидарниот и хуман гест и, како што наведува, исклучителен чин на пријателство кон македонскиот народ и кон сите граѓани на Северна Македонија.

„Во благодарноста му пренесов на премиерот Борисов дека донирањето на дел од вакцините кои ги набави бугарската влада е многу важно и доаѓа во исклучително тешки времиња на силен бран на коронавирусот со кој се соочуваат двата народи, двете држави и целиот свет“,

вели Заев.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here