29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаДржавната помош повторно направи гужва пред банките, повозрасен маж се онесвести чекаjќи...

Државната помош повторно направи гужва пред банките, повозрасен маж се онесвести чекаjќи !!!

И повторно денес пред охридските банки можеше да се забележи голема гужва без почитување на ковид мерките, пензионерите побрзаа да ја извадат еднократната помош од државата пред празниците.

Помошта првично беше наменета за купување македонски производи и тоа само за плаќање со картичка, но ваквата одлука е променета, па граѓаните сега парите може да си ги подигнат и во готовина, а со нив да купуваат и други производи што не се домашни или да плаќаат за други услуги.

Граѓаните реагираат, надлежните се бранат дека мора да се почитуваат мерките. Граѓаните се жалат дека чекаат со саати, а некогаш и денови да дојдат на ред за да подигнат пензија, платат сметки или да ја земат помошта од државата, a денес бевме сведоци како се онесвести повозрасен господин пред самата банка…

фото news1

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...