25 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија ''Шоферот кој управуваше со Бентли низ градскиот плоштад казнет со 45 евра'':...

”Шоферот кој управуваше со Бентли низ градскиот плоштад казнет со 45 евра”: Шилегов: Уште еднаш докажавме дека во оваа држава има закон!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Возачот на автомобилот марка „бентли“ кој со поголема брзина се движеше низ скопскиот плоштад, притоа загрозувајќи ја безбедноста на граѓаните, е пронајдет и казнет.

Во Скопје никој не е и никогаш нема да биде над законот!

Благодарност до МВР и министерот Oliver Spasovski за брзата…

Posted by Петре Шилегов on Wednesday, December 23, 2020

Станува збор за извесен Б.А. од Арачиново, а потврда за ова стигна и од скопскиот градоначалник Петре Шилегов, кој на социјалните мрежи објави фотографија од записникот кој му е врачен на сторителот.

РЕКЛАМА

На истата може да се забележи дека Б.А. е казнет според членот 187, став 6 од Законот за безбедност во сообраќајот на патиштата.

Таа одредба гласи: Мандатен платен налог со глоба во износ од 45 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се регистрираат 25 негативни бода согласно со одредбите на овој закон, на учесник во сообраќајот кој постапува спротивно на одредбата од ставот (3) на овој член.Видеото кое се прошири на социјалните мрежи, покажува како автомобилот се приближува до „светлосниот тунел“ поставен на градскиот плоштад, при што луѓето собрани околу новогодишната декорација панично се тргаат настрана, а потоа возилото забрзувајќи преминува на другиот крај.
Tocka

- Реклами -