21.9 C
Ohrid
вторник, јули 27, 2021
Почетна Македонија Апел за помош: Солзите на мајката се најтешки кога децата бараат храна,...

Апел за помош: Солзите на мајката се најтешки кога децата бараат храна, а таа нема што да им даде

Translate (Eng):[gtranslate]

Живот во 10 квадратни метри без основните услови, без вода, без храна, без дрва, без можност за онлајн-настава. Семејството Зафирови има седум члена, родителите и пет малолетни деца. Во период кога целиот свет се бори со пандемијата од ковид-19 и кога во домовите се китат новогодишните елки, во ова семејство нема ниту новогодишна атмосфера, ниту пак место за страв од заразата, бидејќи гладот и сиромаштијата се посилни од сѐ.

Триесетгодишната Радица, на чие лице маките си го наплатиле данокот, за МКД.мк раскажува дека нема потешко за една мајка од тоа децата да бараат храна, а да немате од каде да им ја дадете. Ваквиот суров живот ова семејство го живее со години.

„Живееме под кирија овде во Драчево, но и овде гледате какви ни се условите. Немаме вода, нема дрва за греење, сите седиме во една соба. Се грееме со даски што мојот сопруг ги собира. Двајцата немаме лични карти и немаме како да земеме ниту социјална помош. И мојата и неговата лична карта се изгубени, а немаме пари да ги пријавиме, ниту пак да извадиме нови“, раскажува Радица Зафировска, која дома седи во јакна.
за повеќе детали тука… мкд.мк

РЕКЛАМА
- Реклами -